Skleník, fóliovník, nebo pařeniště?

A který z nich si vybrat?

Jak skleníky, tak moderní fóliovníky, vytvářejí srovnatelný skleníkový efekt, pořizovací náklady fóliovníku bývají však výrazně nižší, než náklady na pořízení skleníku.

Skleník na druhou stranu vydrží déle, to ale neznamená, že moderní fóliovník budete po jedné sezóně muset vyměnit, i ten vám může dobře sloužit klidně i pět let a obvykle se po této době vyměňuje pouze opotřebená fólie, nikoliv celý fóliovník včetně konstrukce.

Moderní skleníky již nemají tabulky ze skla, ale z pevného polykarbonátu, jako například tento polykarbonátový skleník Garth. Polykarbonátové desky jsou natolik pevné, že vydrží i silnější krupobití, nebo zásah kamenem sousedova malého rošťáka.

Skleník i fóliovník můžete vybavit regálem a pěstovat tak rostliny ve více úrovních.

Dnešní moderní skleníky, jako kupříkladu tento ALU skleník se spodním rámem, jsou často také vybaveny okny, která se sama otevírají a zavírají v závislosti na teplotě, tento chytrý systém funguje na principu teplotní roztažnosti kovů, není tedy třeba skleník vybavovat elektronikou. Automatický otvírač oken zle zakoupit i zvlášť. Když malinko odbočíme, mezi nejvyužívanější zahradní elektroniku patří v současné době solární LED osvětlení.

Ale zpět k tématu. Vedle skleníků a fóliovníků tu máme ještě pařeniště, což je vlastně takový nízký skleník, nebo fóliovník, s přístupem z horní strany. Pařeniště dělíme na mělká a hluboká, ta mělká jsou určená k předpěstování zeleniny, hluboká již slouží jako plnohodnotné místo pro pěstování okurek, melounů, salátů a nebo třeba paprik.

Pokud přidáte do pařeniště vyhřívací vrstvu stájového hnoje, můžete v něm pěstovat i rajčata pro velmi rannou sklizeň.

Pařeniště bývají z horní strany obvykle zkosená a touto zkosenou stranou by se vždy měla stavět kolmo směrem k jihu.

Pokud si tedy chcete vypěstovat chutné, kvalitní, domácí biopotraviny, bez chemických postřiků, navštivte kategorie Fóliovníky, Skleníky a Pařeniště v našem e-shopu. S výběrem produktu vhodného právě pro vás vám rádi poradíme.